Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018

Κράτησε την έδρα του κόντρα στην Εφές...

Μία δύσκολη όσο και σημαντική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο ΣΕΦ της Αναντολού Εφές με...
88-81, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για την Euroleague.

Χάρη σε αυτήν τη νίκη, ο Ολυμπιακός βελτίωσε τη θέση του στη βαθμολογική κατάσταση (ανέβηκε στην 5η θέση) και το ρεκόρ του, καθώς πλέον μετράει 7 νίκες και 5 ήττες. Αντίθετα, η Εφές υποχώρησε στο 8-4 (νίκες με ήττες).

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα, το ματς έγινε ντέρμπι και πήγαινε πόντο πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά. Τότε ο Ολυμπιακός έπαιξε ακόμα πιο σκληρή άμυνα και βρήκε τους δρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση.

Σε κάθε περίπτωση ήταν μία νίκη που είχε ανάγκη ο Ολυμπιακός μετά την ήττα στο Κάουνας, αλλά και επειδή σε περίπτωση επικράτησης της Εφές, η τελευταία θα αποκτούσε σημαντικό πλεονέκτημα όσον αφορά την τελική τετράδα.