Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019

Α2: Σεφτέ με διπλό για το Ψυχικό, άνετα ο Ολυμπιακός, συνεχίζουν το σερί τους Απόλλων και Αγρίνιο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο συνέχισε τις υποχρεώσεις της η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού που επικράτησε με άνεση του Φιλίππου Βέροιας. Πρώτη νίκη για Ψυχικό και μάλιστα εκτός έδρας επί του Ανατόλια. Συνεχίζουν στην κορυφή ο Απόλλωνας Πάτρας και το Αγρίνιο.
468 Shares
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο συνέχισαν την πορεία τους στη φετινή Α2 ο Απόλλων Πάτρας και το Αγρίνιο. Οι μεν "μελανόλευκοι" επικράτησαν και του Αμύντα και παρέμειναν αήττητοι, την ώρα που το Αγρίνιο ζει ιστορικές στιγμές όντας στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και την τρίτη σερί νίκη του επί του Τρίτωνα αυτή τη φορά. Εύκολο απόγευμα είχε η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού που επικράτησε με άνεση του Φιλίππου Βέροιας και την επόμενη αγωνιστική μηδενίζει οριστικά την ποινή που κουβαλούσε από την περασμένη σεζόν. Τρόμαξε στο α' ημίχρονο ο Κόροιβος, όμως βρήκε ρυθμό στη συνέχεια και επικράτησε του Παγκρατίου. Διπλό... παραμονής για το Ψυχικό που έκανε σεφτέ για τη φετινή σεζόν περνώντας από την έδρα του Ανατόλια.
Γράφει ιστορία το Αγρίνιο
Όταν τον περασμένο Μάιο ο Σωτήρης Καραποστόλου ευστοχούσε σε buzzer beater στο κλειστό του Αγρινίου, κανείς στην πόλη της Αιτωλοακαρνανίας δεν πίστευε ότι τον Οκτώβρη η ομάδα της πόλης τους θα βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου ζει το όνειρο της στις πρώτες τρεις στροφές της φετινής σεζόν με τη νίκη επί του Τρίτωνα με 74-62 να είναι η τρίτη σερί της σεζόν σε ισάριθμους αγώνες, με ολόκληρη την πόλη να αποτελεί μία... μεθυσμένη πολιτεία από την επιτυχία της ομάδας. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν εύκολο έργο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μιας και ο Τρίτων ήταν διαβασμένος και βρέθηκε να προηγείται με +6 (11-5) στα πρώτα 6' λεπτά, όμως ένα σερί 11-2 έφερε το Αγρίνιο μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Μιχάλη Μιχελάκου ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί από τον αγώνα και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8 (23-15), ανέβασαν στροφές και το τρίποντο του Παπαρέγκα στα 31'' πριν τη λήξη έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια βρήκε το Αγρίνιο να επιβάλλει το ρυθμό του και να σκληραίνει κι άλλο στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 31 πόντους στο β' ημίχρονο, με τον Καμάρα και τον Φραντσέσκι να είναι ασταμάτητοι εκτελεστικά και τον Γκρέκα να δίνει πολύτιμες λύσεις, οδηγώντας την ομάδας τους στη νίκη.
Συνεχίζει το αήττητο ο Απόλλων
Την τρίτη σερί νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος επικράτησε του Αμύντα με 70-67, σε έναν αγώνα που ήταν ακατάλληλος για... καρδιακούς. Οι "μελανόλευκοι" πραγματοποιούν το καλύτερο τους ξεκίνημα στην τρίτη χρονιά παρουσίας τους στην κατηγορία μετά και τον υποβιβασμό τους στην Α2, γεγονός που δημιουργεί χαμόγελα στην ομάδα της Πάτρας που ελπίζει φέτος σε μία καλύτερη σεζόν από την περσινή. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τον Αμύντα, ο οποίος όμως με τη σειρά του γνώρισε την 3η σερί ήττα, επίδοση που αποτελεί και το χειρότερο ξεκίνημα της ομάδας από την περίοδο που πήρε την άνοδο για την κατηγορία. Η έναρξη της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, με το τρίποντο του Κωνσταντακόπουλου να δίνει προβάδισμα με 16-19 στα 33'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με τις βολές του Κάδρα να μειώνουν σε 19-18. Ο Απόλλωνας άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό του στο β' δεκάλεπτο παίρνοντας μικρές διαφορές στο σκορ, χάρη στους συνήθεις υπόπτους του, Γιάννη Μολφέτα και Άγγελο Τσάμη. Μάλιστα, ο αρχηγός των "μελανόλευκων" έκανε το 38-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-35. Το πρώτο μέρος του β' ημιχρόνου δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βελτιώσει την αμυντική τους λειτουργία, δεχόμενοι μόλις 10 πόντους, την ώρα που τα τρίποντα των Κομποδιέτα και Κωνσταντακόπουλου έφτασαν το σκορ στο 44-48. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δεύτερα, με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα με 68-63 λίγα δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Αμύντας δεν τα παράτησε και 6'' πριν τη λήξη μείωσε σε 68-67. Εκεί όμως και πάλι ο αρχηγός του Απόλλωνα δήλωσε παρών και έχοντας ψυχραιμία στις βολές που κέρδισε, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.
Επίδειξη δύναμης με κέρδους τους μικρούς
Τη δεύτερη νίκη της στις τρεις πρώτες αγωνιστικές πανηγύρισε η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με άνεση του Φιλίππου Βέροιας με 88-60 και πλέον από την επόμενη αγωνιστική εξαφανίζει την ποινή που κουβαλούσε από την περασμένη σεζόν, όταν και αποφάσισε να αποχωρίσει οικειοθελώς από τη Basket League. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόλις για 10 λεπτά, με τον Ολυμπιακό να χτίζει μία διαφορά 8 πόντων (22-14), όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα της α' περιόδου, μειώνοντας στο 22-20. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος πέτυχε μόλις 6 πόντους, με 40-26 του ημιχρόνου να διαμορφώνει τις συνθήκες ώστε να έρθει η δεύτερη νίκη των "ερυθρόλευκων". Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο β' ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται πλήρως την ευκαιρία που του έδινε ο αγώνας και να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του, με τους εμπειρότερους να κάνουν τη διαφορά και να καθαρίζουν για τη δεύτερη νίκη. Κορυφαίος ήταν ο Βαγγέλης Τζόλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με double double πετυχαίνοντας 22 πόντους και 11 ασίστ.
Βρίσκει ρυθμό ο Κόροιβος
Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κόροιβος, ο οποίος μπορεί να δυσκολεύτηκε για περισσότερο από ένα ημίχρονο κόντρα στο μαχητικό Παγκράτι, όμως επικράτησε στο τέλος με 85-73. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και ευτύχησαν να προηγηθούν ακόμα και με +6 (20-14), όμως ένα σερί 5-0 από τους "ροσονέρι"  δια χειρός Νίκου Μίχαλου έφερε τη διαφορά στον πόντο. Ο ρυθμός άνοιξε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να βρίσκουν στόχο. Ο Αθανασούλας έφτασε τη διαφορά στους 6 ξανά (33-27), όμως ένα νέο σερί των φιλοξενούμενων (1-7), έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Σιγκούνας έκανε το 42-40, όμως δύο τρίποντα των παικτών του Τόλη Κουτρούλια από τον Τζιβελέκα και τον Μίχαλο διαμόρφωσαν το 42-46 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η συνέχεια δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για το Παγκράτι, κάθε άλλο, με το επιμέρους 19-9 να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι και το 39', όμως όταν είδαν ότι πλέον δεν υπήρχε γυρισμός, αφέθηκαν στις... ορέξεις του Κοροίβου, με τους παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου να διαμορφώνουν το τελικό 85-73.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΨΥΧΙΚΟ 67-80
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.-Μπακάλης (Παπαδόπουλος Ν.)
Δεκάλεπτα: 19-13, 29-37, 51-60, 67-80
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 3, Γκατζιάς 9, Γαλανίδης 8, Καραποστόλου 8, Ασημακόπουλος 11, Καραγιαννίδης, Μπρόζος 11 (1), Πιλκούδης 2, Τόζιος 8, Αμπατζάς 7 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 10, Κοντούδης, Παπανικολάου 20 (3), Μάντζαρης 18 (4), Μιλεντίγεβιτς 9 (2), Θεοδώρου 10 (2), Μαστόρος 6, Φρέιτας 7 (1).
ΑΓΡΙΝΙΟ – ΤΡΙΤΩΝ 74-62
Διαιτητές: Παφίλης-Ζαχαρής-Ταρενίδης Κ. (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 16-13, 30-31, 48-43, 74-62
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 16 (2), Μιχάλογλου 8 (1), Χατζηνικόλας 6 (1), Κέβιν 12 (1), Χρήστου, Γκρέκας 11, Σταματογιάννης 8, Ψαράς 5 (1), Κασιούμης 8.
Τρίτων (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 4 (1), Κουτούλας 11 (2), Γάργαλης 4, Καλαντζής 2, Κόκκαλης 10, Παπαρέγκας 12 (2), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 2, Κουκουνιάς 5, Βερτούδος, Στανόγεβιτς 12.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 88-60
Διαιτητές: Νάστος-Φάκαρος-Δόλγυρας (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 22-20, 40-26, 60-44, 88-60
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Πετρόπουλος 2, Μωραΐτης, Νοέας 6 (2), Κολοβέρος 10 (2), Καμπούρης 2, Οικονόμου 2, Τζόλος 22 (4), Αρσενόπουλος 10 (2), Χρηστίδης 7, Μελισσαράτος 19, Ποκουσέφσκι 8, Τσάμης.
Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2,  Ελευθεριάδης 14 (1), Κοθράς 15 (2), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 12 (1), Καντάρκος 6, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΑΜΥΝΤΑΣ 70-67
Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Κοντίλης (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 49-52, 70-67
Απόλλων (Δελέγκος): Τσιακμάς 8 (2), Νιφόρας, Κούτρας, Μπέμπης, Κάδρας 10, Τσάμης 14 (2), Μολφέτας 20 (4), Ζούμπος 12 (1), Μπαζίνας, Εζόμο 4, Τζακόπουλος, Κουκουλάς 2.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (1), Κάπρης, Καλδής, Κερασοβίτης 4 (1), Κουκουνιάς 12, Κομποδιέτας 9 (2), Χάλαρης 13 (1), Φακοπουλίδης 7 (1), Κωνσταντακόπουλος 6 (2), Μέλιος 4.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 85-73
Διαιτητές: Παντελίδης-Ρίζος-Χριστινάκης (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 20-19, 42-46, 61-55, 85-73
Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μάινς 14 (3), Ρουτκάουσκας 16, Ματαλών 12, Χρυσόπουλος 6, Χατζηδάκης, Σιγκούνας 10 (2), Κάτζος 3 (1), Αθανασούλας 12 (1), Τάταρης 12 (2).
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 16 (2), Μίχαλος 13 (3), Ξύδης 2, Πίνης 2, Καραμαλέγκος 13 (3), Ντράσκοβιτς 7, Δελίδης 9 (1), Μουστόπουλος 5, Μιχαλούτσος 2, Ζευγαράς, Ντιαλό 4.