Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019

Άλμπα - Ολυμπιακός 80-99: Μοίρασε χαμόγελα με εμφάνιση από τα παλιά

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση στο Βερολίνο, πέτυχε 14 τρίποντα, είχε 23 ασίστ, 10 περισσότερες από τον μέσο όρο του σε 9 αγωνιστικές και πήρε μία εύκολη και επιβλητική νίκη επί της Άλμπα με 80-99.
Η ομάδα του Πειραιά ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα του αγώνα, δεν έδωσε το δικαίωμα στην Άλμπα να πιστέψει ότι μπορεί να κερδίσει, έπαιξε κατά διαστήματα απολαυστικό μπάσκετ και
βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-6, με τους Γερμανούς να υποχωρούν στο 3-7. Κορυφαίος των νικητών ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ (3 επιθετικά) και 1 ασίστ. Από την άλλη, ο Μάρκους Ερικσον είχε επίσης 16 πόντους, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν παίζοντας πολύ καλή άμυνα, Παπανικολάου και Σπανούλης είχαν από 1 εύστοχο τρίποντο και βρέθηκαν από νωρίς σε θέση οδηγού (8-16, 5’). Με πολύ καλό διάβασμα σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντα του Παπανικολάου η διαφορά ανέβηκε στο +14 (11-25, 8’), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 17-30.
Ο Ρότσεστι δημιουργούσε εκπληκτικά για τους συμπαίκτες του, έφτασε τις 5 ασίστ, με τον Ολυμπιακό να έχει φτάσει σε double score (17-34, 12’) έχοντας κυριαρχήσει και στα ριμπάουντ (5-11). H ευστοχία από την περιφέρεια καλά κρατούσε, ο Σπανούλης με το δεύτερο δικό του έκανε το 23-42 (15’), με τον Βεζένκοφ να σκοράρει κάτω από το καλάθι για το +21 (32-53, 18’). Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στις δύο άκρες του παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-55.
Με το... μαχαίρι στα δόντια μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, ο Ρούμπιτ ευστόχησε και αυτός από την περιφέρεια για το 40-65 (24’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, στη συνέχεια, βρήκαν 4 μαζεμένα τρίποντα και μείωσαν τη διαφορά στους 16 (57-76) με την ολοκλήρωση της τρίτης περίοδου. Ο Μέισον είχε βρει ρυθμό, πέτυχε και τρίτο τρίποντο, με την Άλμπα να κάνει σερί 8-0 για το -14 (65-79), ο Ρότσεστι όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό (65-82, 32’). Ο «καυτός» Πολ με δύο σερί τρίποντα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +20 (68-88, 35'). Οι παίκτες του Κεμζούρα διατήρησαν την ψυχραιμία τους, διαχειρίστηκαν καλα το προβάδισμα και ο Ρότσεστι με 2 βολές δαιτήρησε το μεγάλο προβάδισμα (73-94, 37'). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμό, με το τελικό αποτέλεσμα να έχει κριθεί εδώ και ώρα, με τον Ολυμπιακό να εξασφαλίζει τη νίκη επικρατώντας με 80-99.
Δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99
On Fire: Ο Γιώργος Πρίντεζης μπορεί να ήταν ο δεύτερος σκόρερ των νικητών, ήταν όμως ο πιο οικονομικός. Είχε 15 πόντους (4/6διπ, 2/3τριπ, 1/2β) μαζί με 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18:43.
Μεγαλύτερη διαφορά: Το 42-69 στο τέλος της τρίτης περίοδου (27’).
Ξεχώρισαν: Ο Ρούμπιτ είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπανικολάου μέτρησε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Πολ να πετυχαίνει επίσης 12 πόντους. Από κοντά και ο Σπανούλης με 11 πόντους και 4 ασίστ. Πολύ θετικός ο Ρότσεστι με 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 17 λεπτά. Από την άλλη, ο Μέισον είχε 15 πόντους και ο Νοκό 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Οι νικητές είχαν 23 ασίστ για μόλις 7 λάθη, ενώ είχαν επίσης 51.9% στα τρίποντα (14/27).
Διαιτητές: Ράντοβιτς, Βοΐνοβιτς και Ρόσι.