Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021

Α2 (7η αγωνιστική / 2ος γύρος): Στην Basket League ο Απόλλωνας!

Ο Απόλλωνας νίκησε τον Ολυμπιακό, κάλυψε τη διαφορά του 1ου γύρου και ανέβηκε στην Basket League! Στα Playoffs ο Πανερυθραϊκός, 3η η Ελευθερούπολη, 4ο το Μαρούσι έπειτα από ανατροπή 22 πόντων!
basketblog.
facebook sharing button
twitter sharing button
email sharing button

Η ολική επαναφορά του Απόλλωνα ολοκληρώθηκε! Η πατρινή ομάδα επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 70-63 στο κλειστό της Περιβόλας, κάλυψε τη διαφορά των τριών πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο ΣΕΦ (81-78) και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α2 για τη σεζόν 2020-21, πανηγυρίζοντας παράλληλα την επιστροφή του στην Basket League έπειτα από απουσία τεσσάρων ετών.

Ο Διαμαντάκος (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Ζούμπος (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι δύο ηγέτες

του Απόλλωνα, ο οποίος κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43-29) και κράτησε τον Ολυμπιακό στο 33,3%, σημειώνοντας έτσι την 7η σερί εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο Νικολαΐδης (19 πόντοι, αλλά μόνο 5 στο 2ο ημίχρονο) και ο Μελισσαράτος (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι από τους πολύ άστοχους “ερυθρόλευκους” (6/27 τρίποντα, 15/36 δίποντα), οι οποίοι πήγαν στην Πάτρα μετρώντας 5 συνεχόμενες νίκες, ένα σερί όμως που έληξε άδοξα και τους βάζει πλέον σε διαδικασία playoffs.

ΤΑ ΔΥΟ ΚΡΙΣΙΜΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Αυτή ήταν μάλιστα η πρώτη ήττα που υπέστη ποτέ ο Ολυμπιακός από τον Απόλλωνα σε επίπεδο Α2 (είχε 3-0 μέχρι σήμερα), σε ένα ματς που η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έλεγξε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά το κακό ξεκίνημα (8-2 στο 3’) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7’ (10-11) και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα από το 8’ έως το 28’. Στο 26’ οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν μάλιστα με τη μέγιστη διαφορά τους στο παιχνίδι (41-48), πριν δεχτούν οκτώ αναπάντητους πόντους.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε 49-48 στο 28’ για πρώτη φορά μετά το 8ο λεπτό (12-11), αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε και έκανε το σκορ 51-54 στο 22’, πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα που άλλαξε όλη την αναμέτρηση. Στα επόμενα 4 λεπτά οι “αχαιοί” έκαναν ένα επιμέρους 13-3, ξέφυγαν για πρώτη φορά με επτά πόντους διαφορά (64-57) στο 36’ και λίγο αργότερα την ανέβασαν ακόμα περισσότερο (67-59 στο 37’). Με τον Ολυμπιακό να παίζει και για τη διαφορά του 1ου γύρου (+3), το ματς ήταν βέβαια ανοιχτό. Εν τέλει κρίθηκε στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-63 στο 39’ και στην επόμενη κατοχή έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε αιφνιδιασμό, αλλά ο Νικολαΐδης αστόχησε, ο Διαμαντάκος κέρδισε φάουλ στην άλλη πλευρά του παρκέ και με 2/2 βολές έκανε το σκορ 69-63. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν επιχείρησαν τρίποντο, αλλά ο Μελισσαράτος αστόχησε σε λέι-απ, όπως και ο Νικολαΐδης μετά το επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε. Μία βολή από τον Ζούμπο ήταν αρκετή για τους Πατρινούς 9,2’’ πριν από τη λήξη και μία πέτυχε, “τελειώνοντας” το ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ

Το πιο εύκολο απόγευμα της ημέρας το πέρασε η Ελευθερούπολη, η οποία βρήκε απέναντί της μία Καρδίτσα δίχως κίνητρο και δύο βασικούς παίκτες (Κακλαμάνο, Καρρά) και επικράτησε εύκολα με 65-55, κατακτώντας την 3η θέση του πρωταθλήματος. Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Και οι δύο ομάδες σούταραν με ποσοστά χειρότερα από 40% και αυτό που έκανε ξεκάθαρα τη διαφορά ήταν ο κίνητρο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι χρειάζονταν τη νίκη για να τερματίσουν 3οι.

Μία νίκη που δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν, αφού ξέφυγαν στο 4’ με 2-8, στο 11’ με 9-20 και στο 16’ με 17-30. Η Ελευθερούπολη δεν είδε ποτέ την πλάτη των γηπεδούχων, κι ας πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά τριών πόντων. Στο 24’ η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου δημιούργησε εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων (32-43), την οποία ανέβασε μέχρι το +14 στο 38’ (48-62) και έφτασε έτσι εύκολα στην 3η σερί νίκη της και στην 6η στα τελευταία 7 εκτός έδρας παιχνίδια της. Οι Χάλαρης (13 πόντοι) και Δημάκος (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ελευθερούπολης, ενώ από την Καρδίτσα, που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 3 συνεχόμενες ήττες, ξεχώρισε ο Βαβάτσικος (15 πόντοι).

ΜΑΡΟΥΣΙ: ΕΠΙΒΙΩΣΕ ΑΠΟ ΤΟ -22

Την ανατροπή της χρονιάς έκανε στο Μετς το Μαρούσι, το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22 πόντους διαφορά στη 2η περίοδο, αλλά επικράτησε του Παγκρατίου με 72-68 και κατέλαβε την πολυπόθητη 4η θέση στη βαθμολογία. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα χρειάστηκε 6,5 λεπτά για να σημειώσει πόντο και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με 8/35 σουτ, με τους Γκαγκαλούδη, Στασινό να έχουν μαζί 1/12! Μετά την ανάπαυλα, πάντως, οι δύο ομάδες άλλαξαν ρόλους. Το εξαιρετικό Παγκράτι του 1ου ημιχρόνου (13/23 σουτ και 6/10 τρίποντα) είχε 6/24 σουτ στο 2ο και αίφνης το ματς άλλαξε τελείως.

Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 32’ (55-57) και στο 35’ ξέφυγαν με 55-60, “τρέχοντας” μέχρι εκείνο το σημείο ένα σερί 0-11. Οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν πάντως. Ισοφάρισαν το σκορ στο 37’ (66-66) και στο 38’ (68-68), ωστόσο τα έκαναν… θάλασσα στη συνέχεια. Μετά το καλάθι του Γκαγκαλούδη 1’31’’ πριν από το τέλος (68-70) το Παγκράτι έχασε λέι-απ εξ επαφής, υπέπεσε σε ένα λάθος και επιχείρησε τρίποντο με… σπάσιμο στον αέρα. Κάπως έτσι, το Μαρούσι πήρε αυτό που ήθελε, κάνοντας μάλιστα το 12-2 στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων και το 6-1 στο Μετς.

Την ώρα που ο Γκαγκαλούδης (18 πόντοι) οδηγούσε το Μαρούσι, οι Γκαβασιάδης (21 πόντοι), Πεφάνης (14 πόντοι, όλοι στο 1ο ημίχρονο) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παγκρατίου, το οποίο προηγήθηκε 13-0 στο 6, 32-10 στο 14’ και είχε σταθερά μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 22’ (46-29). Στη συνέχεια έχασε όμως το έδαφος κάτω από τα πόδια του, με αποτέλεσμα να υποστεί την 3η σερί ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο ΣΚΑΝΔΑΛΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Τέλος, το “θρίλερ” του κλειστού “Στέλιος Καλαϊτζής” ανέδειξε νικητή τον γηπεδούχο Πανερυθραϊκό με 79-76, αν και για πάνω από 30 λεπτά έβλεπε την πλάτη του Αμύντα. Με αυτή τη νίκη, λοιπόν, η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή συμπλήρωσε το καρέ των ομάδων που θα πάρουν μέρος στα playoffs. Ο Σκάνδαλος (18 πόντοι, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα) ήταν ο x-factor των “ερυθρόλευκων”, οι οποίοι είχαν 0-3 εντός έδρας στο 2ο γύρο και ούτε σήμερα μπήκαν με καλούς οιωνούς στο γήπεδο. Με κορυφαίους τους Κουκουνιά (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Βαρδιάνο (14 πόντοι), ο Αμύντας κρατούσε σφιχτά στα χέρια του το προβάδισμα από 1ο μέχρι το 32ο λεπτό (με εξαίρεση το 18-17 στο 7’) και σε δύο περιπτώσεις ξέφυγε ακόμα και με εννέα πόντους διαφορά (38-47 στο 19’ και 45-54 στο 27’). Κάπου εκεί όμως άρχισε το “θρίλερ”.

Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 60-59 στο 33’ για πρώτη φορά μετά το 7’ και στα επόμενα έξι λεπτά οι δύο ομάδες αντάλλαξαν 15 φορές το προβάδισμα! Μία φορά σκόραρε η ίδια ομάδα διαδοχικά καλάθια και αυτή ήταν ο Πανερυθραϊκός, με τον Σκάνδαλο να κλέβει τη μπάλα από τον Έξαρχο και να κάνει το σκορ 78-75 στα 41,9’’. Ο γκαρντ του Πανερυθραϊκού χρεώθηκε με τεχνική ποινή για τον τρόπο που πανηγύρισε, ο Βαρδιάνος έβαλε τη βολή (78-76), αλλά ο Κουκουνιάς ήταν άστοχος σε τρίποντο και ο Αμύντας αναγκάστηκε να κάνει φάουλ. Ο Σκάνδαλος είχε 1/2 στα 16,9’’ (79-76) και στην επόμενη φάση έκλεψε εκ νέου τη μπάλα, κερδίζοντας φάουλ με 1,4’’ να απομένουν στο χρονόμετρο. Δεν έβαλε καμία βολή, αυτό όμως δεν άλλαξε τίποτα...

8. Καρδίτσα 10-10 (1518-1460) 30

- Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
- Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Τα φύλλα αγώνα

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Μαλαμάς
Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πουλιανίτης 4 (1/8 σουτ, 4 λάθη), Διαμαντάκος 24 (9/11 βολές, 6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6 (12 ριμπάουντ).
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3 (1/7 σουτ), Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3/9 τρίποντα, 4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1/6 τρίποντα), Σκουλίδας 3 (1/7 τρίποντα, 0/2 δίποντα), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14 (7 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Αποστολίδης-Γρίβα
Δεκάλεπτα: 21-29, 41-47, 53-55, 79-76
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Ντουζίδης 7 (1), Βουγιούκας 4, Σκάνδαλος 18 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γεωργιάδης 3 (1), Καμπουρίδης 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Στάθης 11 (1), Παπανικολάου 5 (1), Αθανασούλας 2, Φιλιππάκος 15 (1).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 3, Ζούπας 8 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Σιούντρης 1, Βαρδιάνος 14 (2), Σάλεχ 12 (2), Κουκουνιάς 20 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκάτζο 3 (1), Μπέλη 9, Τάγαρης 6.

Διαιτητές: Σώμος-Μπίκας-Τζίμης
Δεκάλεπτα: 23-10, 41-27, 55-49, 68-72
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 2 (6 ασίστ), Ονάσογλου 6 (1), Ματαλιωτάκης 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. 5 λάθη), Ξύδης 11 (2), Καραμαλέγκος 3 (1/7 σουτ), Πεφάνης 14 (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Δαμιανός, Ντιαλό 3, Γκαβασιάδης 21 (6/6 βολές, 3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 5, Στασινός 8 (1/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Παπαγιάννης, Ξύδας 5 (1), Σουρλής, Προίσκος 11 (3), Κανέλλης, Χατζηδάκης 13 (1), Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 8 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Δούκας, Γκαγκαλούδης 18 (2/7 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη).

Καρδίτσα - Ελευθερούπολη 55-65
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Ελευθεριάδης-Τσιαπλής
Δεκάλεπτα: 9-18, 30-33, 44-50, 55-65
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 7 (1/5 τρίποντα, 2/8 δίποντα, 0/2 βολές), Αμβράζης 2, Μακρής 8 (12 ριμπάουντ), Γκρέκας 6 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Βαβάτσικος 15 (1), Καλλές 2, Τσούκας 10 (1/6 τρίποντα), Μόσορας 5 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 10 (3/9 δίποντα, 0/7 τρίποντα), Τσουμάνης 12 (11 ριμπάουντ), Ράπτης 6, Ερμείδης 5 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 13 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Χάλαρης 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Νίκου 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη).