Σάββατο 12 Ιουνίου 2021

Α2 Ανδρών: Συνέχισαν με νίκες Ολυμπιακός Β' και Απόλλων Πάτρας

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας της Α2 Ανδρών, καθώς ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πήρε το διπλό στην Ελευθερούπολη, ενώ η ομάδα του Απόλλωνα Πάτρας πέρασε από την έδρα του Πανερυθραϊκού.

Ελευθερούπολη - Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank 68-74

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα την αναμέτρηση και  βρέθηκε σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (14-18, 10'). Η Ελευθερούπολη πίεζε συνέχεια τους ερυθρόλευκους και

με οδηγό τον Δημάκο κατάφερε να πάρει τα ηνία και να κλείσει το πρώτο μισό με προβάδισμα ενός πόντου (34-33, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (52-49, 30'). Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του ματς, το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, ωστόσο ο Σκουλίδας με δύο δικά του τρίποντα έδωσε τις λύσεις στους Πειραιώτες (60-61, 36'). Με 1:28'' να απομένουν ο Παπαδιονυσίου έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους ερυθρόλευκους (64-67). Η Ελευθερούπολη συνέχισε να πιέζει μέχρι το τέλος, ωστόσο ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε την νίκη με 74-68.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικολαϊδης με 16 πόντους.

Από την μεριά των ηττημένων ξεχώρισε ο Δημάκος με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-33, 52-49, 68-74

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Πανερυθραικός-Απόλλων Πάτρας: 66-71

Oι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Πανερυθραικό να παίρνει προβάδισμα με πέντε πόντους στο 9'' (23-18), αλλά ο Απόλλων Πάτρας βρήκε απαντήσεις, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπού οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, αλλά ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόννου (37-37).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα, με τον Πανερυθραικό να έχει το πάνω χέρι και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-50). Ο Απόλλων Πάτρας βρήκε απαντήσεις όμως στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Αθηναική ομάδα μα 71-66.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Μολφέτας και Ζούμπος με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πανερυθραικό διακρίθηκαν οι Αθανασούλας και Σκανδάλος με 16 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 23-23, 37-37, 52-50, 66-71

Διαιτητές:  Αναστόπουλος Α.-Μαλαμάς-Λιότσιος (Ζερδεβάς)