Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 86-65

Πριν από το τζάμπολ, η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ έδειχνε αμφίρροπη. Στην πράξη, όμως, τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Κι αυτό γιατί ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ,
κυριάρχησε από το ξεκίνημα και δίχως να επιτρέψει στην ΑΕΚ να πλησιάσει στο σκορ, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 86-65, επεκτείνοντας το νικηφόρο σερί του στις 5 διαδοχικές νίκες.
Στο 6-3 πλέον η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που συνεχίζει με... φόρα τις εντός συνόρων υποχρεώσεις της, εν αντιθέσει με την ΑΕΚ που υποχώρησε στο 5-4 και για τέταρτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
Ο Δημήτρης Κατσίβελης μπήκε... ζεστός στο παιχνίδι και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ στην επίθεση (9-5, 3'). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τρίποντα από Λαρεντζάκη και Χάρις (12-11, 4'). Ο ΠΑΟΚ, όμως διατήρησε τα ηνία του αγώνα. Ο Φιλ Γκος φώναξε παρών και χάρη σε επί μέρους 7-0 η διαφορά αυξήθηκε (19-11, 6'). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ανέλαβε δράση και η διαφορά αυξήθηκε, με την ΑΕΚ να μην δείχνει σημάδια ανταγωνιστικότητας (27-14, 8'). Ο Ντούσαν Σάκοτα μάζεψε τη διαφορά, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Γκος να γράφει το 29-19 υπέρ του ΠΑΟΚ.
Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις μέσα από τις βολές και κατάφερε να μαζέψει σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά (31-23, 12'). Ο Καββαδάς ήταν ο παίκτης που πήρε προσπάθειες για την ΑΕΚ, με την Ένωση να μαζεύει τη διαφορά ακόμα περισσότερο (34-28, 13'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και χάρη σε Τζόουνς και Μαργαρίτη ανέβασαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (42-30, 17'). Σάκοτα και Καββαδάς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, όμως ο Γκος είπε την... τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο για το 45-36 του «δικεφάλου» του βορρά.
Χρυσικόπουλος και Γκος πήραν προσπάθειες, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά (53-40, 23'). Η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (59-42, 25'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταη και με τους Γκος και Κλάσεν η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (66-46, 28'). Ο Ντούσαν Σάκοτα μάζεψε τη διαφορά, όμως, στο φινάλε του δεκαλέπτου για το 68-51.
Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όσες φορές η ΑΕΚ προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις και με τον Τζόουνς μπροστάρη διατηρούσε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (75-55, 33'). Ο Ζάρας έκανε αισθητή την παρουσία του, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα περισσότερο (78-55, 34'). Τα πάντα είχαν κριθεί στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει το... πάρτι (86-61, 38'). Το φινάλε του αγώνα βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με το εμφατικό 86-65!,
Τα δεκάλεπτα: 29-19, 45-36, 68-51, 86-65.