Τετάρτη 22 Μαΐου 2019

Έμειναν στην Α2 Απόλλων Πάτρας και Κόροιβος, στη Β' Εθνική Μαρούσι και Καβάλα

Ολοκληρώθηκαν τα πλέι άουτ της Α2 Ανδρών με τον Απόλλων Πάτρας και τον Κόροιβο Αμαλιάδας να κερδίζουν την παραμονή τους στην Α2 και το Μαρούσι, μαζί με την Καβάλα να υποβιβάζονται στη Β' Εθνική.
Ο Απόλλων Πάτρας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Καβάλα, καθώς από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-32 και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ώστε να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 78-60.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Φώτης Ζούμπος με 20 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Χουχούμης ήταν πρώτος σκόρερ με 12.
Στο άλλο παιχνίδι, ο Κόροιβος Αμαλιάδας νίκησε το Μαρούσι (76-70) και κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία, σε αντίθεση με το Μαρούσι το οποίο θα αγωνίζεται από τη νέα αγωνιστική περίοδο στη Β’ Εθνική.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά παρά το γεγονός ότι οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο στο +19 (61-42), οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και της παραμονής.
Ωστόσο, η προσπάθεια της ομάδας του Κώστα Κεραμιδά δεν ήταν αρκετή και μοιραία γνώρισε την ήττα με 76-70. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Δημήτρης Χείλαρης με 22 πόντους, ενώ για το Μαρούσι πρώτος σκόρερ ήταν ο Ορφέας Στασινός με 20.