Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019

Πήρε τη ματσάρα στο Παλαιό Φάληρο ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν ο μεγάλος νικητής στο συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο «Σοφία Μπεφόν», το οποίο κρίθηκε στη 2η παράταση, καθώς κέρδισε το Περιστέρι με 100-95. Μεγάλο παιχνίδι από το Στιβ Μπαρτ που τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους.
30 Shares
  Ματσάρα έγινε στο «Σοφία Μπεφόν» ανάμεσα στον Ιωνικό Νικαίας και το Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν στη 2η παράταση με 100-95, έχοντας σε τρομερή κατάσταση το Στιβ Μπαρτ που είχε 35 πόντους, Δεν έφτασε για το Περιστέρι ο εξαιρετικός Μορέιρα που είχε 30 πόντους.
 Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ιωνικού σε 10 αγώνες στη ΕΚΟ Basket League ενώ το Περιστέρι υπέστη την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα έχοντας πλέον ρεκόρ 7-3.
Παραπάνω από δύο ολόκληρα λεπτά χρειάστηκαν για να σημειωθεί πόντος στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα και τα ποσοστά των ομάδων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να είναι 11-8 στο 5ο λεπτό υπέρ των γηπεδούχων. Τζόουνς και Λόρενς συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και ο Ιωνικός αύξησε λίγο τη διαφορά. Ωστόσο, το Περιστέρι απάντησε γρήγορα και με τους Βασιλόπουλο, Γκρέι, Κίνγκσλει, Μορέιρα μείωσε σε 25-22 (10'). Το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχτηκε σε χαμηλό τέμπο, με τον Ιωνικό να έχει σταθερά το προβάδισμα. Οι δύο έμειναν χαμηλά, με την αστοχία να κυριαρχεί και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να σημειώσουν συνολικά 23 πόντους (37-33, 20'). Οι Περιστεριώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Σμιθ, Μορέιρα έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 5-15 μέχρι το 25ο λεπτό και προηγήθηκαν με 42-48. Η ομάδα του κόουτς Βετούλα έβγαλε αντίδραση και με το Μπαρτ να ''πυροβολεί'' από την περιφέρεια, προσπέρασε στο σκορ με τη λήξη της 3ης περιόδου (58-55). Με το Μπαρτ να το έχει πάρει... προσωπικά και να σημειώνει 9 σερί πόντους, ο Ιωνικός πήρε μία διαφορά 5 πόντων, με 5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Το Περιστέρι δεν τα παράτησε όμως και προηγήθηκε με το Μορέιρα (72-73). Ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 77-73 για τον Ιωνικό αλλά με γρήγορο λέι απ του Σμιθ και δύο εύστοχες βολές του Μορέιρα στα 3 δευτ από τη λήξη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση εκεί που το προβάδισμα εναλλάσσονταν συνέχεια. Ο Μπαρτ έκανε το 85-84 αλλά ο Μορέιρα με 1/2 βολές έστειλε το παιχνίδι στη 2η παράταση καθώς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Μπαρτ. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στη δεύτερη παράταση, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (91-92 στο 48'). Στα 57'' για το τέλος ο Μπαρτ έφτασε τους 33π. με 2/2 βολές (93-92), ενώ ο Σμιθ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και στην επόμενη επίθεση, ο Χαραλαμπόπουλος με μεγάλο τρίποντο στα 22 δευτ., «καθάρισε» την υπόθεση νίκης για τους γηπεδούχους που επικράτησαν τελικά με 100-95.
Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.α.), 85-85 (1η παρ.), 100-95
Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (2), Σάφτεναρ 3, Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (1), Μπατής, Μπαρτ 35 (4), Κατούφας
Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30, Βασιλόπουλος 12 (3), Γκρέι 11 (2), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Μόουζες 5.