Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου 2013

"Ερυθρόλευκη" νίκη με ανατροπή

Ερυθρόλευκη νίκη με ανατροπή

O Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση κόντρα στη Μπουντιβέλνικ και να φτάσει στη νίκη (80-72) στην πρεμιέρα του στο Rixos Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 25-18 υπέρ της Μπουντιβέλνικ.
Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει προβλήματα στην άμυνα και ταυτόχρονα οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα η Μπουντιβέλνικ να προηγηθεί με +16 (41-25) με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 στο τελευταίο δίλεπτο και το ημίχρονο να τελειώνει 43-33 υπέρ των Ουκρανών.
Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει σε 47-43 στο 24'. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έμειναν κοντά στο σκορ έως το 27' (54-50), αλλά οι Ουκρανοί κατάφεραν και πάλι να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-50), δύο λεπτά αργότερα με σερί 7-0 με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 63-52.
Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» επιμέρους σκορ 15-2 ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 66-65 στο 36'. Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς από εκείνο το σημείο και έπειτα και έφτασαν τελικά στη νίκη με το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο να είναι 28-9 και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνει στη νίκη με  80-72.

Δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72
Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (1), Λο 15 (4ασ), Ντάνστον 13 (3/4βολ, 5/7διπ, 8ριμπ), Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 11 (5ασ), Σίμονς 7, Πρίντεζης 6, Αγραβάνης 1, Μάντζαρης 5, Χριστοδούλου 2.
Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκιτς): Έιχερν 12, Γκορμπένκο 13, Στρέλνιεκς 3, Ανισίμοφ 13, Τιστσένκο 5, Ανικιιένκο 6, Ντάουνς 9, Μινάρντ 11.

Πηγή: gazzetta.gr